Jak dobrać mieszkanie odpowiednio do potrzeb swoich i rodziny?

Jeśli jesteś gotowy, aby wybrać nowe mieszkanie, czeka Cię podróż, która może być zabawą, ale i ciężką pracą w jednym. To moment, w którym wybierasz miejsce, w którym zamierzasz spędzić najbliższe lata swojego życia, co wiąże się z pozytywną zmianą, nowym startem i nowym stylem życia. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru nowego lokum?

 

Lokalizacja i udogodnienia

Dobrym pierwszym krokiem jest wybranie obszaru lub lokalizacji, w której chciałbyś zamieszkać. Kierowanie się konkretną częścią miasta ogranicza poszukiwania w często pozytywny i produktywny sposób.

Zwróć uwagę na połączenia komunikacyjne, odległość od Twojej pracy lub szkoły dziecka, jeśli je masz. Zorientuj się, czy w okolicy są sklepy spożywcze, apteka i przystanki autobusowe lub tramwajowe.

Jeśli zależy Ci na łatwym dostępie do zieleni, wybierz osiedle, które sąsiaduje z lasem lub parkiem.

 

Indywidualne potrzeby

Jaki typ budynku preferujesz? Apartamentowiec z dużym tarasem, czy wieżowiec z windą? Potrzebujesz parkingu? Dowiedz się, czy parking jest wliczony w cenę, a jeśli nie, czy będziesz mógł z łatwością znaleźć miejsce dla swojego auta.

Określ wielkość mieszkania, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Niektórzy wyznaczają ilość pomieszczeń, których potrzebują – na przykład dwie sypialnie, łazienka, kuchnia, salon i jadalnia – inni myślą w kategoriach metrażu. Użyj tych parametrów, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

Styl

Kolejna istotna kwestia to styl mieszkania. Wolisz urok odrestaurowanego starego budynku czy nowoczesne osiedla? Choć ogólny wygląd mieszkania zazwyczaj przychodzi na koniec, ponieważ zawsze wchodzi w grę remont lub proste przemalowanie ścian, pomyśl o plusach i minusach jakie mają stare i nowe budynki. Czy duże okna są dla Ciebie istotniejsze niż dostęp do osiedlowej siłowni?

 

Budżet

Może zdarzyć się tak, że wszystko czego potrzebujesz nie mieści się w kwocie, którą możesz realnie przeznaczyć na nowe mieszkanie. Musisz rozważyć kompromisy i poświęcić niektóre udogodnienia na rzecz tych najpotrzebniejszych.

Dopracuj swoją definicję idealnego mieszkania biorąc pod uwagę swój wkład finansowy.

 

Pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu umowy! Oznacza to sprawdzenie, w jaki sposób deweloper obchodzi się z mediami, kaucją, ubezpieczeniem, sposobem przedłużenia najmu oraz warunkami pokazywania mieszkania. Jeśli nie masz żadnych zastrzeżeń, dowiedz się, kiedy Ty i Twoja rodzina możecie się wprowadzać.