Sieć komputerowa dla biznesu – który typ wybrać?

Sieci komputerowe można klasyfikować według wielu różnych właściwości, takich jak pojemność, uprawnienia, struktura, technologia i cel organizacyjny. Jednak najczęstszą metodą klasyfikacji sieci jest zasięg fizyczny lub geograficzny. Wybór sieci będzie zależał od fizycznego zasięgu biura, przepustowości, wydajności i wymagań dotyczących bezpieczeństwa, a także od kosztów sprzętu i konserwacji.

 

Typy sieci komputerowych

  • Sieć lokalna (LAN)
  • Sieć rozległa (WAN)
  • Bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN)
  • Sieć pamięci masowej (SAN)
  • Sieć Obszarów Metropolitalnych (MAN)

 

Znajomość tych typów sieci pomoże Ci określić, która z nich jest odpowiednia dla Twoich potrzeb biznesowych.

 

LAN

Jest to sieć łącząca urządzenia na ograniczonym obszarze geograficznym. Jedyną cechą charakterystyczną sieci LAN jest to, że łączy ona urządzenia znajdujące się w jednym, ograniczonym obszarze, takim jak budynek lub dom.

 

WAN

Sieć rozległa to duża sieć komputerowa, która łączy grupy komputerów lub urządzeń komunikacyjnych na duże odległości. W przeciwieństwie do sieci LAN nie jest powiązana z jedną lokalizacją geograficzną.

 

WLAN

Tworzy sieć LAN, łącząc urządzenia za pomocą komunikacji bezprzewodowej, czyli nie opiera się na przewodowych połączeniach, oznacza to, że wymagane jest znacznie mniej okablowania, a Twoje urządzenia mobilne nie będą musiały być połączone, dzięki czemu będą naprawdę mobilne.

 

SAN

Jest to wyspecjalizowana, szybka sieć, która zapewnia dostęp do pamięci masowej na poziomie bloków. Sieci pamięci masowej są zwykle używane do uzyskiwania dostępu do urządzeń pamięci masowej, tak że pamięć masowa wydaje się być podłączona lokalnie.

 

MAN

Jest to duża sieć komputerowa, która zwykle obejmuje rozległy obszar geograficzny i jest wykorzystywana w dużych firmach i kampusach uniwersyteckich. Służy do łączenia różnych budynków, takich jak wydziały, biblioteki, domy studenckie itp.

 

Wybór właściwego typu sieci

Projektując sieć komputerową dla środowiska biznesowego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, w tym ruch sieciowy, wydajność, bezpieczeństwo sieci, nadmiarowość, sprzęt, zarządzanie, wymagania konserwacyjne i koszty. Jednak najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest fizyczny zasięg sieci. Niezależnie od tego, czy Twoje biuro zajmuje część przestrzeni coworkingowej, całe piętro budynku, wiele pięter w budynku, czy wiele lokalizacji w całym kraju lub na świecie, każda sytuacja wymaga innego rozwiązania sieciowego.