IBS – suplementy dla chorych.

IBS – suplementy. Czy mogą pomóc?

Zespół Jelita Drażliwego, znany pod nazwą IBS to coraz częstszy problem współczesnych społeczeństw w krajach wysokorozwiniętych. Szacowane jest, że choruje na nią nawet 20% populacji. Specyfika tej choroby potrafi w drastyczny sposób obniżyć komfort życia osoby na nią cierpiącej, poprzez zarówno nieprzyjemne objawy, jak i dlatego, że IBS jest chorobą powodującą wiele wstydliwych objawów. Zresztą same choroby jelit nie są dla ludzi czymś, o czym potrafią mówić bez skrępowania. Przy IBS suplementy mogą wspomóc organizm ogółem i być formą leczenia, biorąc pod uwagę, że sama farmakologia też polega wyłącznie na leczeniu IBS objawowo. Mówi się tu zarówno o suplementach wspierających trawienie i pracę układu pokarmowego na każdym jej odcinku, jak i o suplementacji obniżającej stres. To ostatnie okazuje się być wyjątkowo ważne, gdyż IBS często jest silnie połączony ze stresem. 70% diagnozowanych osób, wykazuje także objawy chorób, takich jak nerwice, depresje i inne, w których wytwarzany jest kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu.

Leczenie IBS – suplementy, dieta i farmakologia doraźna.

Jak wspomniane zostało powyżej, leki stosowane przy IBS to środki działające na objawy, a nie wspierające organizm w walce z chorobą. Chorym cierpiącym na Zespół Jelita Drażliwego podaje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe dla zmniejszania bólu brzucha, który może występować o wielu różnych nasileniach. Ibs to także zaparcia lub biegunki, które można regulować lekami, ale suplementacja przy IBS może okazać się tu długoterminowo skuteczniejsza. Ponadto trzeba zadbać o zdrowie jelit, w tym głównie w zakresie odbudowywania zniszczonej flory bakteryjnej. Osobom z IBS przede wszystkim pomaga dieta i zmiana stylu życia. Jeżeli chodzi o jadłospis chorego, postawić należy głównie na warzywa i owoce oraz usunięcie z diety tłustych potraw. Do tego dobrze dołączyć ruch i różnorakie aktywności wspierające redukcję stresu. Posiłkowanie się przy IBS suplementami diety, także może przynieść dobre rezultaty.

IBS – suplementy witaminowe.

Jelita są bardzo ważnym elementem naszego ciała niesłużącym wyłącznie do wydalania przetrawionego w nich pokarmu. Składniki odżywcze są w dużej mierze wchłaniane do organizmu właśnie poprzez jelita. Niestety przy zaburzonej florze bakteryjnej i nadmiernej perystaltyce dochodzi do sytuacji, gdzie odmawiają one wchłaniania odpowiednich wartości substancji odżywczych z jedzenia. Chorując na IBS suplementy witaminowe pozwolą nad dostarczyć brakujących elementów, a są to najczęściej witaminy z grupy B, witamina D, której poziom przy IBS jest zazwyczaj mocno zaniżony oraz wspierający cały organizm i redukujący stres magnez.