Inteligentny dom to komfort życia
Dzięki systemom „inteligentnego domu” możemy zobaczyć, co dzieje się w domu, włączyć ogrzewanie, włączyć światło w domu, podlać ogród. Dobrze zbudowany i skonfigurowany system inteligentnego domu może regulować temperaturę w domu w zależności od otoczenia i wilgotności, wykrywać, czy ktoś przypadkowo nie zostawi otwartego okna i płacić jak najmniej rachunków za zmianę zachowania ogrzewania i wentylacji.
Komputer to serce inteligentnego domu
Sercem systemu inteligentnego domu jest komputer podłączony do różnych odbiorników i czujników w naszym domu i ogrodzie, który przetwarza postawione przez nas zadania i decyduje o włączeniu lub wyłączeniu określonych odbiorników, sterowaniu, analizie. Sygnały mogą być przesyłane za pomocą fal radiowych lub kabli elektrycznych. Jeśli system wykryje dym lub ogień, może wezwać odpowiednie służby, włączyć system przeciwpożarowy lub uruchomić wentylację. Może też wezwać ochronę i zapalić światło na dachu domu lub w ogrodzie, gdy wyczuje obecność intruza, np. w salonie, gdy właściciela nie ma w domu. Dodatkowym atutem jest świadomość mieszkańców na temat systemów inteligentnego domu.
Posiadanie inteligentnego domu skutecznie obniża koszty energii
Z ekonomicznego punktu widzenia inteligentne domy skutecznie ograniczają zużycie energii elektrycznej i gazu. W domach indywidualnych oszczędności na tych nośnikach energii. Inteligentny system, współpracujący z czujnikami ruchu, może wyłączyć światło, gdy stwierdzi, że nikogo nie ma w pomieszczeniu. Zawsze wyłączaj wentylację mechaniczną i klimatyzację po otwarciu okien i drzwi tarasowych. Kiedy śpisz, jedziesz do pracy lub szkoły, wyjeżdżasz na dłuższe wakacje itp., obniż temperaturę w pomieszczeniu i odłącz niepotrzebne urządzenia od źródła zasilania.
Plusy i minusy rozwiązań inteligentnego domu
Inteligentny dom to rozwiązanie, które ma zarówno entuzjastów, jak i przeciwników. Sceptycy uznaliby to za drogie hobby. Nie jest to jeszcze powszechne, ale stopniowo będzie zyskiwać na popularności. Największą zaletą w pełni zautomatyzowanego mieszkania jest zdecydowanie wygoda. Dzięki aplikacji możesz sterować ogrzewaniem i roletami, włączać światła, uruchamiać pralkę i nie tylko z dowolnego miejsca. Ponadto inteligentne domy należy również rozważyć, aby zaoszczędzić na rachunkach, ponieważ sprzęt i urządzenia działają głównie wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.